درمان واريكوسل به شيوه طبّ سنتي
نویسنده: گردآورند محمد حسین قربان
تاریخ: 20 مهر 1393 - 21:40:00

 

اغلب مردم با بيماري واريس آشنا هستند؛ اما با انواع آن آشنايي ندارند؛ چرا كه معمولاً تصور بر اين است كه واريس فقط در پا اتفاق مي افتد. اما واقعيت اين است كه واريس به زبان ساده يعني گشاد شدن سياهرگ ها و خراب شدن دريچه هاي آنها؛ اين مسأله باعث عدم توانايي سياهرگ ها در انتقال مطلوب خون به سمت قلب مي شود؛ خون جمع شده در سياهرگ ها، به تدريج باعث گشاد شدن اين رگ ها شده واريس و علامت هاي آن مثل درد و … به وجود مي آورد. بنابراين هر جا كه سياهرگي وجود داشته باشد؛ احتمال بروز واريس هم وجود دارد. يكي از اين جاها، بيضه است. در قسمت فوقاني هر بيضه، شبكه اي از سياهرگهاي در هم پيچيده وجود دارد كه به آنها «شبكه پامپينيفرم» گفته مي شود. اگر به هر دليل اين سياهرگ ها دچار اختلال شوند؛ واريس سياهرگهاي بيضه به وجود مي آيد كه به آن واريكوسل گفته مي شود. علل به وجود آورنده واريكوسل بسيار متنوعند و موضوع بحث ما هم نيستند اما از آنجا كه از واريكوسل به عنوان شايعترين دليل قابل درمان ناباروري مردانهياد مي شود؛ مختصري در مورد آن بحث كرده سپس راههاي درمان آن را بازگو مي كنيم.

چرا واريكوسل باعث اختلال در توليد اسپرم مي شود؟

توليد اسپرم در مرد نياز به حرارتي دارد كه كمي پايين تر از دماي طبيعي بدن مي باشد؛ يعني بيضه ها براي انجام صحيح وظايف خود نياز به آب و هوايي خنك و مطبوع دارند! به همين جهت هم هست كه بيضه ها درون كيسه اي خارج از بدن قرار گرفته اند تا از گرماي داخل بدن دور باشند؛ حالا اگر به هر دليل، گرماي درون كيسه بيضه ها زياد شود؛ روند توليد اسپرم دچار اختلال مي شود و آزمايش آناليز اسپرم بيمار غير طبيعي مي شود. به همين دليل كساني كه مشاغلي دارند كه دائم در معرض گرماي زياد قرار مي گيرند(مثل كساني كه نزديك كوره كار مي كنند) درصد اختلال اسپرم بيشتري نسبت به جمعيت عادي دارند.

حال برمي گرديم به بحث خودمان:در بيماري واريكوسل، به دليل گشاد شدن سياهرگ هاي بيضه و جمع شدن مقدار زيادي خون در آنها، حرارت بيضه ها بالا مي رود و توليد اسپرم دچار اختلال مي شود. به همين جهت ضرورت دارد كه در زوجهاي نابارور، اگر مرد دچار واريكوسل باشد(به خصوص در انواع دو طرفه)؛ چه اين واريكوسل علامت داشته باشد و چه نداشته باشد، نسبت به درمان آن اقدام كرد. واريكوسل بيشتر در بيضه چپ رخ مي‌دهد، اما بايد توجّه داشت كه واريكوسل در يك بيضه، بر توليد اسپرم در هر دو بيضه تاثير مي‌گذارد.

يك تذكّر شرعي مهم:يكي از آزمايش هايي كه به طور معمول براي مبتلايان به واريكوسل درخواست مي شود، آزمايش آناليز مايع مني است. در اين رابطه بايد توجّه داشت:

۱- ابتلا به واريكوسل(حتي انواع دوطرفه آن) به تنهايي نمي تواند دليل كافي براي بروز ناباروري باشد بنابراين، انجام آزمايش آناليز مايع مني در افرادي كه ازدواج نكرده اند يا ازدواج كرده اند امّا بنابر تعاريف علمي، شامل عنوان ناباروري نمي شوند هيچ گونه ضرورتي ندارد.

۲- چنان كه در ادامه مقاله مي آيد درمان واريكوسل به شيوه طبّ سنّتي نيازي به اين گونه بررسي ها ندارد و با انجام روش هاي ذيل بهبود پيدا خواهد كرد.

 

علائم و نشانه هاي واريكوسل

اين بيماري اغلب بدون علامت است و تنها پس از مراجعه به پزشك و معاينه بيضه ها تشخيص داده مي شود. در تعداد كمي از بيماران هم واريكوسل با علائمي مانند احساس سنگيني در بيضه يا دردهاي خفيف و مبهم، خود را نشان مي دهد. درد ناشي از واريكوسل معمولا در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر شود و با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد.

تشخيص واريكوسل

واريكوسل، اغلب تنها با معاينه بيضه توسط يك پزشك مجرّب تشخيص داده مي شود و نيازي به اقدامات پاراكلينيكي ندارد؛ اما به رسم زمانه! اغلب از سونوگرافي براي كمك به تشخيص آن استفاده مي شود.

معاينه فيزيكي هم در حالت دراز كشيده و هم در حالت ايستاده انجام مي شود. در معاينه، ممكن است بيضه ها به صورت «كيسه اي پر از كرم»لمس شوند كه در حالت دراز كشيده برطرف شده يا واضحا كاهش اندازه پيدا مي كند. در واريكوسل هاي كوچكتر، پزشك ممكن است از شما بخواهد نفس عميقي بكشيد و چند ثانيه آن را نگه داريد و به پايين زور بزنيد(مانور والسالوا)؛ اين كار باعث گشاد شدن بيشتر وريد هاي بيضه شده معاينه آن را آسانتر مي كند.

درمان واريكوسل

رويكرد درماني اصلي در طبّ كلاسيك، انجام عمل جرّاحي است؛ اما جرّاحي، غير از دردسرهاي معمول خود، سه ايراد اساسي را در پي دارد:

۱- در بسياري از بيماران، عليرغم جرّاحي موفقيت آميز واريكوسل، باز هم اختلالات اسپرمي به طور كامل مرتفع نمي شود.

۲- ميزان عود واريكوسل به دنبال عمل جرّاحي نيز بالاست.

۳- بيماراني كه پس ازعمل جراحي نيز كماكان علائم و نشانه هاي واريكوسل مثل درد و سنگيني بيضه را تجربه مي كنند؛ كم نيستند.

تذكّر:راه ديگر درمان در طب كلاسيك، آمبوليزاسيون است يعني ايجاد انسداد مصنوعي در رگهاي واريسي بيضه تا به اصطلاح عاميانه خشك شوند. در اين روش از درد پس از عمل جراحي كاسته مي شود ولي به متخصصين بسيار ماهر و دستگاههاي بسيار پيشرفته نياز است، به زبان ساده تر، با توجّه به آسان بودن درمان واريكوسل، اصلا به زحمتش نمي ارزد.

درمان واريكوسل به شيوه طبّ سنتي

واريكوسل بر اساس ديدگاه طبّ سنتي ايران، حاصل تجمع سودا در سياهرگهاي بيضه است – چنانكه در مورد واريس پا و هموروئيد نيز همين تئوري مطرح است – بنابراين راه درمان آن، رفع تجمع سودا در اين منطقه است و هر كاري به جز اين، ناموفق يا داراي اثري موقتي خواهد بود. اصول درماني واريكوسل مانند ساير انواع واريس و … به شرح زير است:

۱- خاكشير جوشانده:روزي يك قاشق مرباخوري خاكشي را در يك استكان آب جوش ريخته كمي شيرين كرده ميل كنيد. اگر خاكشي را نيم كوب كرده و نيز بگذاريد به اندازه ۵-۴قل بجوشد، اثر درماني آن افزوده خواهد شد. اين كار را بهتر است ۳-۲ماه ادامه دهيد.

۲- رفع يبوست: اغلب، با مصرف خاكشي جوشانده، يبوست احتمالي بيمار نيز رفع مي شود؛ ولي در غير اين صورت، نسبت به درمان يبوست بيمار اقدام كنيد.

۳- ماساژ:براي اين كار، روي كيسه بيضه ها و به خصوص قسمتهاي بالاي آن را روزي يكي يا دو بار و به مدت حداقل يكي دو ماه، با روغن زيتون تصفيه نشده يا روغن كنجد يا مخلوطي از اين دو ماساژ دهيد. ماساژ را به آرامي انجام دهيد و آن را تا وقتي كه روغن كاملاً جذب پوست بيضه شود ادامه دهيد.

۴- ساير داروها:در صورتي كه تمايل به مصرف داروي ديگري داشتيد؛ از داروهاي ضد سودا استفاده كنيد. راحت ترين كار استفاده از دم كرده گل گاوزبان، سنبل طيب(با دو عدد ليمو يا عناب) است.

۵- زالو اندازي:اما مؤثّرترين و قاطع ترين روش درمان واريكوسل، زالو انداختن است. حداكثر ۴-۳نوبت زالو انداختن روي بيضه، به فاصله ۲۰-۱۵روزه، واريكوسل را به كلّي درمان خواهد كرد. اين كار به قدري ساده است كه در صورت ضرورت، بيماران خودشان نيز مي توانند اقدام به اين كار كنند؛ خود من هم معمولاً به بيماران آموزش مي دهم كه خودشان، اقدام به اين كار كنند كه معمولاً هم با موفقيت همراه است.

تذكّر ۱:زمانهاي ذكر شده براي درمان واريكوسل، زمانهاي حداكثري هستند و بيمار چند روز پس از شروع درمان، علائم بهبودي را احساس خواهد كرد.

تذكّر ۲:ماساژ بيضه ها با روغن زيتون تصفيه نشده را به تمام مرداني كه مشكل ناباروري دارند توصيه مي كنم؛ حتي اگر در اقدامات تشخيصي انجام شده، مشكلي نداشته باشند. اين كار، كيفيت ساخت اسپرم در بيضه ها را به نحو مطلوبي بالا مي برد.

دكتر وحيد عليان نژادي  

دفعات بازدید: 23499
نظرات
علی
23 دی 1394 09:22:58
دکتر جان سلام برای درمان افزایش میل جنسی چه دستوری صادر می فرمائید ممنون
حمید
6 آذر 1394 00:17:54
دارم تست میکنم
مهدی
30 آذر 1393 00:06:19
من دارم تست میکنم
مجید شایان
29 آبان 1393 10:20:23
دکترجون میخوامت ممنون *
مجید شایان
20 آبان 1393 16:47:27
سلام دکترجون متشکریم ماکه خوب شدیم دستت شفاست
ارسال نظر
نام
پست الکترونیکی
آدرس وب لاگ / وب سایت
نظر