دهه فجر در اردوگاه عنبر
نویسنده: تیم پشتیبانی
تاریخ: 13 بهمن 1390 - 18:32:00

دهه فجر در اردوگاه عنبر

anbarاسارتگاه / از همان سالهای آغازین اسارت بلا استثناء دهه فجر گرامی داشته می شد و به مرور زمان این امر منظم تر و گسترده تر می شد . از اوایل بهمن برنامه ریزان شروع به برنامه ریزی میکردند .

گروههای سرود ، تئاتر ، مسئولین حفاظت ، تزئینات ، شیرینی پزها و در یک کلام اکثریت بچه ها مقدمات جشن دهه فجر را انجام می دادند و این دهه بسیار باشکوه و شاید اگر اغراق نباشد ، از ایران باشکوه تر به نسبت امکانات و ممنوعیتها برگزار می شد .

 

سال ۶۵ به دلیل اینکه فرمانده اردوگاه اواخر ماموریتش بود و سعی میکرد از درگیری با اسرا پرهیز کند ، تا بدون دردسر به درجه سرهنگی برسد ، دستور داده بود سربازان خیلی سخت گیری نکنند .


پس مراسم دهه فجر سال ۶۵ خیلی راحت تر برگزار شد . حتی یادم میآید گروهبانی به نام خمیس که سرپرست نگهبان های قاطع (بند)۲ بود یکبار خود را به پشت پنجره یکی از آسایشگاهها رساند و گفت کمی یواش تر سرود بخوانید . البته بچه ها سعی می کردند رعایت کنند تا بعد ها مشکلی پیش نیاید.


یکی از دهه های فجر ، برادری با ذوق عکس امام را روی پتو بوسیله صابون نقاشی کرده بود و طی مراسمی شب ۱۲ بهمن ۱۳۶۳ پرده برداری شد . بچه ها در حال لذت بردن از دیدن عکس امام بودند . که یک سرباز عراقی سررسید .


نگهبان ما هم که مبهوت دیدن عکس امام شده بود ، متوجه نشد . سرباز متوجه مراسم شد اما یکی از بچه ها به سرعت پتو را انداخت . عراقی مشکوک شد و پتو را خواست . برادری که پتو را کنار پنجره آورد تا سرباز ببیند . در حین آوردن مقداری پتو را تکان داد و خورده صابونها ریخته شدند . برای همین نقاشی مبهمی بود و سرباز عراقی از این نقاشی چیزی متوجه نشد .

نقل از کتاب اردوگاه سوم نوشته حسین کرمی

دفعات بازدید: 3205
نظرات
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.
ارسال نظر
نام
پست الکترونیکی
آدرس وب لاگ / وب سایت
نظر