«اردوگاه سوم» نوشته حسين كرمي
نویسنده: مدیریت
تاریخ: 29 اردیبهشت 1391 - 20:13:20

كتاب «اردوگاه سوم» نوشته آزاده حسين كرمي، مجموعه خاطرات قريب 8 سال دوران اسارت در اردوگاه عنبر از اردوگاه‌‌هاي رژيم بعث عراق است.

به گزارش «تابناک»، حسين كرمي در كتاب اردوگاه سوم، علاوه بر نقل خاطرات شخصي، خواننده را با همه ابعاد اردوگاه عنبر آشنا مي‌كند.

«اردوگاه سوم» از اين جهت منحصر به فرد است كه وي با تشريح جزئيات اردوگاه عنبر، فرصت مناسبي براي پژوهشگران پديد مي‌آورد تا به دور از قضاوت‌هاي مثبت يا منفي نگارنده، بتوانند حقايقي از زندگي در يك اردوگاه را به خوبي لمس نمايند.نويسنده اين كتاب با وجود گذشت بيش از 20 سال از آزادي به قدري دقيق و مستند حوادث و شرايط اردوگاه خود را بيان مي‌نمايد كه گويي چند هفته يا چند ماه بيشتر از آزادي وي سپري نگرديده است. اين موضوع نشانگر آن است كه آزادگان دوره زندان در عراق را نه به عنوان خاطراتي تلخ از قسمتي از زندگي خود، بلكه به عنوان مهم‌ترين و شايد زيباترين دوران حيات خويش در نظر گرفته و نمي‌خواهند آن را به فراموشي بسپارند.

اردوگاه سوم، نه فقط براي علاقمندان به آشنايي با حقايق جنگ و اسارت ، بلكه براي آزادگاني كه قسمتي يا همه دوره اسارت را در اردوگاه عنبر گذرانده‌اند بسيار جذاب و خواندني خواهد بود، و با خواندن مطالب اين كتاب بسياري از خاطرات فراموش شده آنها بازسازي خواهد شد.نويسنده اين كتاب معتقد است: « ايام اسارت و خاطرات اسرا از چگونگي به اسارت درآمدن تا مسير خطوط دشمن، شهرهاي عراق، استخبارات، اردوگاه و روزهاي سخت و طاقت‌فرساي اردوگاه، ايام ويژه و حوادث، دو سال بعد از آتش‌بس، نحوه آزادي و استقبال تا استقرار در خانواده خاطرات زيادي دارد، كه بسياري از آنها هنوز ناگفته مانده است».

برخي از عناوين مطالب فهرست شده در كتاب اردوگاه سوم به شرح زير است:

«آغاز يك زندگي، يك روز از اسارت، مختصري در خصوص اردوگاه‌هاي اسرا، اردوگاه عنبر يا الانبار(كمپ8)، آشپزخانه اردوگاه، درمانگاه(مَستوُصف)، زندان انفرادي، قاطع، آنچه در يك آسايشگاه بود، وسايل شخصي هر اسير، اداره‌ي امور اسرا، ارشد آسايشگاه، انتخابات، تئاتر، چارت تشكيلاتي مسئولين بند، سرود، نمايشگاه، سخنراني،دكلمه، شعر ، مناسبتها، صنايع دستي، صليب سرخ جهاني، مهمترين مشكلات اسارت، تفتيش، قدر عافيت كسي داند كه به مصيبتي گرفتار شود، رويدادهاي مهم اردوگاه عنبر، 14 خرداد 1368 اندوهناك‌ترين روز، نقشه تقريبي اردوگاه عنبر و ...»

در بخشي از اين كتاب با عنوان «مسئوليتهاي ممنوعه» چنين آمده است:

«اين نوع مسئوليتها، به دليل ممنوعيت، به دور از چشم عراقيها انجام مي‌شد و در صورت شناسايي عراقيها مجازات سنگيني در پيش‌رو داشت اجراي اين امور با هماهنگي ارشد داخلي بود.
فعاليتهاي مخفي را مي‌توان به شرح ذيل تقسيم‌بندي كرد.
الف) مديريتي: ارشدهاي داخلي و رهبران سياسي – معنوي.
ب)مذهبي: دعا، مداحي، امام جماعت، جلسات قرآن و موعظه، صندوق امور خيريه.
ج) فرهنگي هنري: تئاتر، سرود، تزئينات، سانسور
د) اطلاعاتي امنيتي: اخبار، حفاظت و حراست، پنهان نمودن اشياء ممنوعه، بويژه راديو، ارسال اطلاعات.
ه) بهداشتي: مسئول داروخانه آسايشگاه
و) آموزشي، سوادآموزي، اصول عقايد، احكام، آموزش قرآن، زبانهاي خارجه، كتب درسي، شعر و خطاطي»

كتاب «اردوگاه سوم» نوشته حسين كرمي مي‌باشد كه در 234 صفحه نگاشته شده است. اين كتاب در سال 1389 و توسط انتشارات پيام آزادگان به چاپ رسيده است.

نقل از سایت تابناک

جهت تهیه کتاب با تلفن های 05217830418 - 02517732369 - 02517740413 انتشارات موسسه پیام آزادگان  یا با نمایندگی های موسسه در استانها تماس حاصل فرمائید.

دفعات بازدید: 2284
نظرات
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد.
ارسال نظر
نام
پست الکترونیکی
آدرس وب لاگ / وب سایت
نظر