مخالفت با استفساریه قانون استخدامی سپاه
نویسنده: تیم پشتیبانی
تاریخ: 4 اردیبهشت 1391 - 04:56:47

 

 

نمایندگان مجلس با دوفوریت و یک‌فوریت طرح استفساریه ماده ۱۷۱ قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مخالفت کردند.
بررسی دو‌فوریت طرح استفساریه ماده 171 قانون استخدامی سپاه پاسداران در دستور‌کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح امروز پارلمان قرار گرفت.حسن کامران نماینده مردم اصفهان در جریان بررسی این طرح طی سخنانی به عنوان طراح طرح دو‌فوریت استفساریه ماده 171 قانون مذکور اظهار داشت: وقتی سربازی در ارتش خدمت می‌کند و دچار مصدومیت و جانبازی می‌شود، مستمری می‌گیرد اما وقتی یک سرباز در سپاه پاسداران جانباز می‌شود، پس از آن به شغل‌های دیگری مثل جوشکاری، نجاری و ... روی می‌آورد چراکه مستمری به وی تعلق نمی‌گیرد.
وی با تاکید بر اینکه سربازان جانباز سپاه پاسداران دچار عسر و حرج می‌شوند، ادامه داد: علت دوفوریت این طرح این است که این جانبازان هر روز به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند که ما چه فرقی با نیروهای ارتش داریم و چرا مستمری به ما تعلق نمی‌گیرد بنابراین عسر و حرج دلیل اصلی این دوفوریت است.
این نماینده مجلس در پایان سخنان خود از نمایندگان خواست به دو فوریت این طرح رای مثبت دهند تا این تبعیض آشکار حل شود.
پس از سخنان کامران از آنجا که این طرح هیچ مخالفی نداشت، علی لاریجانی رئیس مجلس آن را به رای گذاشت که نمایندگان مجلس با 112 رای موافق 24 رای مخالف و 19 رای ممتنع با دوفوریت طرح استفساریه ماده 171 قانون استخدامی سپاه مخالفت کردند.
پس از این مخالفت نمایندگان با دو‌فوریت این طرح، رئیس مجلس یک فوریت آن را به رای گذاشت که نمایندگان مجلس با 97 رای موافق، 25 رای مخالف و 33 رای ممتنع به یک فوریت آن نیز رای منفی دادند؛ بنابراین این طرح به صورت عادی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
در صورت تصویب نهایی این طرح، سربازانی که حین خدمت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جانباز می‌‌شوند، مستمری دریافت خواهند کرد.

 

توضیح درخصوص فرق رسیدگی عادی و فوریتی در مجلس:

انواع رسيدگي :
الف- عادي، كه 5 مرحله دارد :
1) وصول طرح يا لايحه در مجلس و ارسال به كميسيون هاي مربوطه و تكثير بين نمايندگان
2) رسيدگي در كميسيون ها
3) همراه با گزارش كميسيون‌ به هيات رئيسه تسليم مي‌گردد تا براي شور اول در نوبت قرار گيرد. نسبت به كليات اين طرح با لايحه راي گيري مي‌شود در صورتيكه در مورد كليات راي مي‌آورد و به كميسيون برگردانده مي‌شود.
4) رسيدگي دوم در كميسيون (پيشنهادات اصلاحي نمايندگان مطرح و وارد جزئيات مي‌شود.).
5) طرح يا لايحه براي بار دوم به مجلس مي‌آيد و در وقت معين شده از جانب مخبر كميسيون توضيح داده مي‌شود و رأي ‌گيري در مورد ان صورت مي‌گيرد.
ب- يك فوريتي
ج- دو فوريتي
د- سه فوريتي
سه راه ورود به كميسيون‌ها : تخصص، علاقه شخصي، سابقه كاري، تجربه
رسيدگي‌هاي غيرعادي: يك فوريتي، دو فوريتي، سه فوريتي كه با توجه به درجه فوريت تشريفات فرق مي‌‌كند.
يك فوريتي :
1)‌ اعلام وصول طرح يا لايحه  تصويب فوريت آن
2) ارجاع به كميسيون‌ (كليات مورد بحث قرار گرفته و پس از تصويب كليات وارد جزئيات مي‌شوند) و بعد مستقيم به مجلس مي‌رود. و كليات و جزئيات آن مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
فوريت مربوط به سرعت رسيدگي است.
دو فوريتي : طرح‌ها و لوايح رسيدگي به كميسيون‌ ارجاع نمي‌شود و 24 ساعت براي توزيع طرح و لايحه فرصت است تا زماني مطرح شدن آن در جلسه علني.
سه فوريتي : در همان جلسه مجلس بايد طرح و لايحه كه دريافت مي‌شود بايد مورد بررسي قرار گيرد.

 

حال تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل . 22 سال کافی نبود حالا هم باید هنوز منتظر باشیم نمایندگان محترم در کمیسیون ها تصمیم بگیرند .

 

موضوعات مرتبط :

روند انجام شده طرح استفساریه تصویب ماده ۱۷۱


دفعات بازدید: 2644
نظرات
میرزا صالحی
12 خرداد 1391 17:12:52
سلام . زمانی که ما عراق بودیم بعضیها میگفتند ما سربازیم تا کمتر اذیت شوند ولی برای دشمن فرقی نمیکند سرباز یا بسیجی (اماهر طور و با هرگونه تفکری که باشی مخالف یا موافق تبعیض آشکار است ) کسی که داوطلب است امتیازی ندارد اما کسی که اجباری آمده امتیاز دارد واقعا این قانون باید به رخ کشورهای خارجی بکشیم که چقدر قانون ما دقیق است و باید تمام کشورها از این رویه پیروی کنند
مهدی
10 خرداد 1391 18:08:28
بخاطر ماده 13 آزادگان 33 نفر جاسوس شدند بخاطر ماده 190 دیگه نمیدانم چند نفر بشه باید بشینیم با ماشین حساب محاسبه نمائیم اگر نتوانستیم اقای زری در این کار استاد است و محاسبه میکند
الیاسین
18 اردیبهشت 1391 10:09:58
چرانباید این مرفهین بی درد که امروز به لطف ایثارگریها وازجان گذشتگی بسیجیان دردوران 8 ساله دفاع مقدس بر اریکه قدرت تکیه زدندبا چنین لوایح حمایتی جانبازان بسیجی مخالفت کنند زیرا که بزعم آنها این بسیجیان وجانبازان دوران مصرفشان بپایان رسیده است
محمد مهدی
16 اردیبهشت 1391 17:55:16
درشب عملیاتی که ما بابدنهای پاره پاره وتیروترکش خورده به اسارت دشمن در آمدیم فر مانده گردان ما زخمی شد که بجای روحیه دادن به ما شروع کرد به دادو بیداد کردن که آقای فرمانده زخمی شده وباید به عقب برده شود .... وما با آن سن وسل کم وبا بدنهای پاره پاره 92 ماه به اسارت دشمن در آمدیم وبا دعای خیر مردم ونوعی معجزه به دامن خانواده برگشتیم ....اماامثال فرمانده ما شدند سردار سرلشکر ... وما همچنان چشم انتظار همسان شدن قوانین ارتش وسپاه هستیم طبق فرمان مقان معظم رهبری !!!! که آن هم توسط همین برادرهای سپاه رد میشود !!!! و آنوقت خود راسرباز ولایت می مانند......
ازاده
4 اردیبهشت 1391 15:46:39
بله نماینده ای که با پولهای انچنانی به مجلس می رود حق دارد که بفکر بچه بسیجی ها نباشد شکم سیر از گرسنه خبر ندارد جان برادر
عباس
4 اردیبهشت 1391 15:44:05
اگر این بسیجیان نبودند فکر نکنم که این اقایون حالا بر صندلی های مجلس لم می دادند واقع غیر از تاسف حرفی برای گفتن نیست .ولی با این کارها ما فدائیان رهبریم
سيدرضاحسيني نژاد
4 اردیبهشت 1391 14:28:20
سلام.مشخص است كه بايد بااين فوريتها مخالفت كنند زيرا دراين صورت حق بسيجيان ناديده گرفته مي شد. ماده190 كه بسيجيان وسربازان وظيفه سپاه را شامل مي شد بايد بطوردقيق موردبررسي قرارگيرد وهرگونه تعجيل دراين كار، نامطلوب است.آزادگان وجانبازان بسيجي از خارج شدن اين دوفوريت و يك فوريت حمايت نموده وازنمايندگان محترم مجلس مي خواهند بطوردقيق نسبت به تصويب اصلاحيه ماده190 عنايت فرمايند.
ارسال نظر
نام
پست الکترونیکی
آدرس وب لاگ / وب سایت
نظر